NATTOKINN®

NATTOKINN® je dijetetski proizvod sa ekstraktom fermentisane soje koji sadrži proteolitički enzim natokinazu NSK-SD® i folnu kiselinu. Folna kiselina u obliku kalcijum-L-metilfolata ima ulogu u procesu deobe ćelije, doprinosi normalnom stvaranju krvi, kao i normalnom metabolizmu homocisteina. Takođe, folat doprinosi normalnoj funkciji imunog sistema i smanjenju umora i iscrpljenosti.

Zahvaljujući jedinstvenom mehanizmu delovanja, NATTOKINN® smanjuje rizik za nastanak srčanog i moždanog udara, sprečava pojavu novih krvnih ugrušaka, snižava vrednosti krvnog pritiska, smanjuje obim ateroskleroze i sprečava slepljivanje trombocita, smanjuje vrednosti masnoća u krvi, poboljšava cirkulaciju i štiti nervni sistem.

Natokinaza NSK-SD® je patentirana formulacija u čijem sastavu se nalazi originalna natokinaza, poreklom iz Japana, na kojoj su sprovedene brojne kliničke studije koje su dokazale terapijske efekte ovog enzima.

U kojim stanjima se preporučuje primena proizvoda NATTOKINN®?

Šta sadrži NATTOKINN®?

Aktivni sastojci:
1 kapsula
Ekstrakt fermentisane soje
(natokinaza NSK-SD® 20.000 FU*/g)
100 mg
Folna kiselina (kalcijum-L-metilfolat)
200 µg

*FU – fibrinolitičke jedinice

Natokinaza je enzim izolovan iz tradicionalnog japanskog jela nattō, koje se dobija fermentacijom soje i dodavanjem bakterije Bacillus subtilis natto, koji efikasno razlaže fibrin (protein koji učestvuje u formiranju krvnog ugruška). Natokinaza smanjuje krvni pritisak, snižava masnoće u krvi, utiče na proces ateroskleroze, blokira slepljivanje trombocita i obezbeđuje zaštitu nervnom sistemu. Zahvaljujući korisnim efektima koje ostvaruje, natokinaza se može koristiti kao dodatak ishrani u prevenciji i dodatnoj terapiji kardiovaskularnih bolesti.

Mere opreza:
Potreban je oprez i konsultacija sa lekarom pre primene NATTOKINN®-a kod soba koje imaju povišen rizik od krvarenja, osoba koje uzimaju antikoagulantnu terapiju, kao i kod osoba sa sniženim vrednostima krvnog pritiska. Napomena: Natokinaza ne može zameniti propisanu terapiju protiv zgrušavanja krvi. Hirurške intervencije povećavaju rizik od krvarenja, zbog čega se savetuje prekid unosa natokinaze najmanje dve nedelje pre planirane hirurške procedure.

Bezbednost:
Dosadašnja eksperimentalna, klinička i toksikološka ispitivanja natokinaze nisu zabeležila neželjene reakcije kod primene ovog preparata. Natokinaza je enzim prisutan u svakodnevnoj ishrani populacije Japana, što dodatno govori u prilog njegove bezbedne primene. Pored toga, bakterija koja vrši fermentaciju soje tokom proizvodnje natokinaze (Bacillus subtilis natto) nije uzročnik oboljenja kod ljudi.

Način i dužina upotrebe:
Odrasli: 1-2 kapsule dnevno sa oko 200 ml vode.
Dužina primene: NATTOKINN® predstavlja dodatak ishrani i ne može se definisati trajanje upotrebe. Savetuje se da minimalna dužina primene iznosi 2 meseca ili prema savetu lekara.
Pakovanje: 30 gastrorezistentnih kapsula.

Kardiovaskularna oboljenja

Kardiovaskularna oboljenja predstavljaju vodeći uzrok oboljevanja i smrtnosti širom sveta. Poslednjih decencija se velika pažnja posvećuje prevenciji kardiovaskularnih bolesti i modifikaciji faktora rizika. Na neke faktore rizika se može uticati, kao što su ishrana, telesna težina, fizička aktivnost, regulisanje krvnog pritiska i šećerne bolesti, dok se na genetsku osnovu, starost i pol ne može uticati.

Ispitivanja različitih populacija i njihovog kardiovaskularnog opterećenja pokazala su da stanovnici azijskog kontinenta, naročito Japana, imaju iznenađujuće nižu stopu oboljevanja od kardiovaskularnih bolesti i manji rizik od koronarne bolesti srca u poređenju sa ostatkom sveta. Pretpostavlja se da je jedan od razloga njihove dugovečnosti i manjeg kardiovaskularnog rizika hrana koju redovno konzumiraju. Pored manjeg unosa zasićenih masnih kiselina i većeg unosa ribe, smatra se i da veći unos soje doprinosi manjem kardiovaskularnom oboljevanju i smrtnosti u Japanu.  U ovaj način ishrane spada i korišćenje hrane pod nazivom nattō koja se dobija fermentacijom soje i predstavlja tradicionalni doručak u Japanu.

Osamdesetih godina prošlog veka grupa istraživača iz hrane nattō je izolovala jedan interesantan enzim kome je dala ime natokinaza. Pokazalo se da natokinaza ispoljava višestruke korisne efekte koji mogu biti korisni u prevenciji i terapiji kardiovaskularnih bolesti.

Laboratorijskim i kliničkim ispitivanjima je dokazano da natokinaza može da razgradi fibrin u krvnom ugrušku. Takodje, naučnici su dokazali da natokinaza smanjuje slepljivanje trombocita, aterosklerotske naslage i vrednosti krvnog pritiska i da doprinosi zaštiti nervnog sistema.

Efekti natokinaze, kao snažnog i prirodnog enzima, pokazali su se korisnim kao dodatna suplementacija u sprečavanju nastanka kardiovaskularnih oboljenja.

Uloga folata u prevenciji kardiovaskularnih oboljenja

Folati predstavljaju biološki aktivnu formu folne kiseline i neophodni za sintezu genetskog materijala i deobu ćelija organizma. Takodje, folati ostvaruju važnu ulogu u sprečavanju nastanka kardiovaskularnih oboljenja.

Nedostatak folata može izazvati pojedine anemije i prateće simptome poput slabosti, pada koncentracije, osećaja konstantnog umora, razdražljivost, lupanje srca. Na smanjenje koncentracije folata utiče i povećana konzumacija alkohola i pojedine bolesti creva. Poseban problem predstavlja činjenica da skoro 2/3 (58%) osoba u Srbiji ima urođeni nedostatak enzima koji metaboliše neaktivne oblike folne kiseline u aktivnu formu – folate. Usled deficita folata u krvi dolazi do povećanja nivoa homocisteina.

Homocistein je aminokiselina koja se stvara kao međuproizvod tokom metabolizma sulfo-aminokiselina i normalno je prisutan u svim ćelijama organizma. Visok nivo homocisteina može doprineti oštećenju arterija i stvaranju krvnih ugrušaka u krvnim sudovima zbog čega predstavlja nezavisni faktor rizika za nastanak srčanog i moždanog udara.

Umereno povišeni nivoi homocisteina mogu biti podjednako visok faktor rizika za nastanak kardiovaskularnih oboljenja kao klasični faktori rizika poput povišenog krvnog pritiska, visokih vrednosti masnoće u krvi, šećerne bolesti, gojaznosti i dr. Najnovija istraživanja ukazuju da čak 10% populacije sa kardiovaskularnim rizicima ima povišene vrednosti homocisteina.

Folati mogu biti od izuzetne važnosti u smanjenju povišenih vrednosti homocisteina.

Promene u načinu života i ishrani, kao i korišćenje suplemenata na bazi folata, u velikoj meri mogu uticati na smanjenje deficita folata i posledično smanjenje nivoa homocisteina u plazmi, a samim tim i na smanjenje učestalosti ateroskleroze koja predstavlja najčešći uzrok svih kardiovaskularnih oboljenja.