INNOVAG®

INNOVAG® vaginalne ovule sa zaštitnim, obnavljajućim i umirujućim dejstvom se preporučuju za lečenje i prevenciju vaginoze i bakterijskog i gljivičnog vaginitisa. Jedinstvena formulacija sa hlorheksidinom ostvaruje snažno antiseptično delovanje na bakterije i gljivice, a zahvaljujući prisustvu prirodnog ekstrakta propolisa bogatog polifenolima, mlečne i hijaluronske kiseline, INNOVAG® vaginalne ovule pospešuju regeneraciju vaginalne sluzokože.

Hlorheksidin pripada grupi jedinjenja sa snažnim lokalnim antiseptičnim delovanjem, koji efikasno sprečava rast i razvoj velikog broja bakterija, gljivica i virusa. Zahvaljujući jedinstvenom mehanizmu delovanja, hlorheksidin se vezuje za citoplazmatsku membranu bakterija, gljivica i pojedinih virusa, dovodeći do razgradnje i smrti štetnih mikroorganizama, čime se smanjuju simptomi i znaci zapaljenja. Osetljivost brojnih mikroorganizama na delovanje hlorheksidina je visoka, i ne smanjuje se kontinuiranom lokalnom upotrebom.

Ekstrakt propolisa efikasno sprečava rast i razvoj mikroorganizama, smanjuje upalu vaginalne sluznice, bez štetnog delovanja na „dobre bakterije“ vaginalne mikroflore. Zahvaljujući prisustvu polifenola, doprinosi poboljšanju lokalnog imuniteta vaginalne sluznice i povećanju prirodne otpornosti organizma.

Hijaluronska i mlečna kiselina, zajedno sa ekstraktom aloje i vitaminom E formiraju zaštitnu barijeru na površini vaginalne sluznice, koja sprečava nastanak nove infekcije, doprinosi hidrataciji, regeneraciji i bržem zarastanju rana, posebno nakon hirurških intervencija.

Sinergističkim delovanjem aktivnih principa, obezbeđuje se obnavljanje vaginalne mikroflore i uspostavljanje optimalnih pH vrednosti vaginalne sluznice.

U kojim stanjima se preporučuje primena proizvoda INNOVAG®?

Zašto INNOVAG®?

Šta sadrže INNOVAG® vaginalne ovule?

Aktivni sastojci:
1 vaginalna ovula (2 g)
Natrijum hijaluronat
4 mg
Ekstrakt lista aloje (Aloe barbadensis L.)
2 mg
Ekstrakt propolisa (Pole S.)
4 mg
Tokoferil acetat
1 mg
Mlečna kiselina
1,94 mg
Hlorheksidin hlorhidrat
1 mg

Način upotrebe i dužina primene

Pažljivo operite ruke, izvadite jednu vaginalnu ovulu i ubacite je duboko u vaginu u ležećem položaju, pre spavanja.

INDIKACIJE
DUŽINA PRIMENE
Prevencija i lečenje vaginoza i bakterijskog i gljivičnog vaginitisa
Prevencija recidiva vaginalnih infekcija bakterijskog i gljivičnog porekla
Uspostavljanje i održavanje normalne pH vrednosti vagine
7 dana
Pre hirurških intervencija
Prema savetu lekara
Nakon hirurških intervencija
14 dana

Jedna vaginalna ovula jednom dnevno.

Primena u trudnoći: INNOVAG®vaginalne ovule se mogu primeniti u trudnoći, uz konsultaciju sa lekarom.

Napomene: Proizvod je klinički testiran, bez parabena i tiazolinona, bez mirisa, boje i silikona.

Pakovanje: 7 vaginalnih ovula.

Vaginalne infekcije

Zdrava vaginalna sluznica na svojoj površini sadrži brojne mikroorganizme, takozvane “dobre bakterije” koje održavaju vlažnost i optimalnu pH vrednost vagine, istovremeno štiteći vaginalnu sluznicu od nastanka nove infekcije. Zajednica različitih mikroorganizama koja se nalazi na površini vaginalne sluznice predstavlja složen i dinamičan ekosistem, pretežno sastavljen od bakterija iz roda Lactobacillus, koje proizvode mlečnu kiselinu, i dodatno štite vaginalnu sluznicu od štetnih mikroorganizama i infekcije. Zdrav vaginalni sekret ima higijensku ulogu i predstavlja normalnu pojavu kod polno zrelih žena i najčešće je proziran ili beličast. Izgled vaginalnog sekreta se menja tokom faza menstrualnog ciklusa, trudnoće, emocionalnog stresa, promene načina ishrane ili u toku uzimanja različitih lekova.

Vaginalne infekcije predstavljaju upalu vaginalne sluznice koja može da zahvati i spoljašnje ženske polne organe, a koje se ispoljavaju neprijatnim simptomima poput svraba, iritacije, bola i drugih tegoba. Učestalost vaginalnih infekcija varira u zavisnosti od brojnih faktora rizika, načina života kao i higijensko-dijetetskog režima.

Faktori rizika za nastanak vaginalnih infekcija su brojni i obuhvataju hormonske promene (trudnoća, kontraceptivne pilule ili menopauza), upotrebu različitih lekova (antibiotici, kortikosteroidi), neadekvatno lečenu šećernu bolest i brojna zdravstvena stanja sa oslabljenim imunim sistemom. Takodje, u faktore rizika spada i upotreba neadekvatnih sredstava za intimnu higijenu, kao i nošenje neudobnog veša ili odeće.

Najčešći uzročnici vaginalnih infekcija su različite vrste bakterija, od koji je najdominantnija bakterija iz roda Gardnerella, zatim gljivice, od kojih je najčešća Candida albicans, različiti paraziti, kao što je Trichomonas vaginalis, kao i pojedini virusi koji takođe mogu izazvati upalu vaginalne sluznice.

Simptomi vaginalnih infekcija se razlikuju u zavisnosti od vrste uzročnika, i podrazumevaju promene u izgledu vaginalnog iscedka, pojavu svraba, bola, neprijatnost u donjem delu stomaka, peckanje prilikom mokrenja, bol tokom seksulanih odnosa. Određen broj pacijentkinja nema nikakve simptome i upala se dijagnostikuje rutinskim preventivnim pregledima.

Dijagnoza se postavlja isključivo ginekološkim pregledom i određivanjem stepena vaginalne čistoće, koji se procenjuje na osnovu mikroskopskog pregleda vaginalnog sekreta i bakteriološkog nalaza.

Terapija vaginalnih infekcija proizilazi iz detaljne evaluacije simptomatologije, pregleda i laboratorijskih nalaza pacijentkinje, nakon čega se lekar opredeljuje za određeni lek ili medicinsko sredstvo.

Izazovi u lečenju infekcija vaginalne sluznice predstavljaju česte i ponavljane infekcije, koje narušavaju kvalitet života pacijentkinje, dovode do povećanog rizika za nastanak zapaljenskih bolesti karlice, polno prenosivih bolesti, kao i do nepovoljnih akušerskih i ginekoloških ishoda (prevremeni porođaj, upala posteljice i sl). Iz ovog razloga, važno je istaći značaj redovnih ginekoloških pregleda i pravovremenu dijagnozu vaginalnih infekcija.