GRAMINN®

SUPOZITORIJE
GRAMINN® supozitorije su medicinsko sredstvo indikovano kao dodatna terapija lokalnih simptoma (peckanje, bol) povezanih sa akutnim i hroničnim prostatitisom, problemima sa hemoroidima i pojavom analnih fisura i fistula.

Indikacije za primenu GRAMINN® supozitorija?

Zašto GRAMINN® supozitorije?

Šta sadrže GRAMINN® supozitorije?

Aktivni sastojci:
GRAMINEX® NAXTM 7% (ekstrakt polena raži)
Natrijum-hijaluronat
Liposolubilni ekstrakt crnog sleza (Malva sylvestris L.)
Liposolubilni ekstrakt nevena (Calendula officinalis L.)
Liposolubilni ekstrakt aloje (Aloe barbadensis M.)
Esencijalno ulje karanfilića (Eugenia caryophyllus)
Vitamin E, vitamin A

GRAMINEX® NAXTM 7% (ekstrakt polena raži)

GRAMINEX® NAXTM 7% predstavlja liposolubilni standardizovani ekstrakt dobijen iz polenovog praha raži koji sadrži minimum 7% fitosterola, masne kiseline I mikronutritijente neophodne za održavanje zdravlja i funkcije prostate.
GRAMINEX® NAXTM 7% inhibira produkciju medijatora zapaljenja, obezbeđujući protivupalni efekat uz redukciju otoka, bola, simptoma donjeg urinarnog trakta kao i prevenciju nastanka fibroze.
Ekstrakt polenovog praha ima izuzetno visoku sposobnost upijanja slobodnih radikala obezbeđujući antioksidativni efekat.
Kada se aplikuje na mukoznu membranu, gradi zaštitnu lipidnu barijeru koja održava potreban stepen hidratacije, štiti mukozu od prodora noksi u dublje slojeve i ubrzava zarastanje erozija i ragada.

Karvakrol (ekstrakt karanfilića)

Karvakrol predstavlja monoterpenski fenol dobijen iz ekstrakta karanfilića koji ispoljava snažan protivupalni efekat.
Karvakrol inhibira aktivnost transkripcionog faktora NF-kB i na taj način inhibira sintezu slobodnih radikala i proinflamatornih molekula.
Karvakrol ostvaruje svoj analgetski efekat kroz blagu desenzitizaciju TRPV receptora smanjujući bol kao jedan od najznačajnijih simptoma akutnog prostatitisa, sindroma bolne prostate, problema sa hemoroidima, analnim fisurama i fistulama.

Liposolubilni ekstrakti i hijaluronska kiselina

Liposolubilni ekstrakti crnog sleza, aloje i nevena sadrže sluz i flavonoide u visokoj koncentraciji koji imaju ulogu u građenju zaštitne barijere koja ima sposobnost apsorpcije vode, kompaktna je i elastična.

Liposoubilni ekstrakti zajedno sa hijaluronskom kiselinom ispoljavaju umirujući efekat, obezbeđuju hidrataciju i ubrzavaju proces zarastanja oštećene mukoze.

Način primene

Jedna supozitorija na dan, najbolje aplikovati uveče, pred odlazak na spavanje.

Dužina terapije: 10 dana u kontinuitetu ili prema savetu lekara. Maksimalna dužina primene u kontinuitetu iznosi 20 dana.

INDIKACIJE
TERAPIJA
Akutni nebakterijski i bakterijski prostatitis
GRAMINN® supozitorije samostalno ili uz antibiotike, prema savetu lekara
Hronični prostatitis i hronični karlični bolni sindrom
GRAMINN® supozitorije, pa nastavak per oralne primene kapsula GRAMINN®
Proktološke bolesti i nakon hiruških intervencija
GRAMINN® supozitorije samostalno ili u sklopu druge terapije, prema savetu lekara

Pakovanje: 10 supozitorija.

Prostatitis označava akutnu ili hroničnu upalu prostate. Procenjeno je da 50% svih muškaraca na svetu ima simptome upale prostate u nekom periodu svog života a prema podacima Svetske zdravstvene organizacije jedna trećina muškaraca boluje od ove bolesti. Upala prostate se najčešće se javlja kod muškaraca starosti između 20 i 40 godina, koji su i seksualno najaktivniji, kao i kod muškaraca nakon 60. godine života usled  benignog uvećanja prostate. Prostatitis negativno utiče na kvalitet života bolesnika.

Faktori rizika koji doprinose razvoju upale prostate su česte urinarne infekcije, oboljenja genitalnog sistema, instrumenatlni pregledi bešike i prostate, plasiranje katetera. Na razvoj upale prostate može da utiče i oslabljen imunitet usled bolesti ili lečenja, prisutvo bolesti drugih sistema organa, način ishrane I stil života.

U najčešće uzročnike zapaljenja prostate spadaju bakterije: Escherichia coli u 65-80% slučajeva, zatim Klebsiella, Enterobacter, Serratia, Pseudomonas  i  ređe Chlamidia, Ureaplasma i Mycoplasma. Određena medicinska stanja ili medicinski zahvati mogu da budu uzročnici nastanka upale prostate, kao što su kalkuloze genito-urinarnog trakta, suženje mokraćne cevi, benigna hiperplazija prostate, autoimune bolesti, povrede.

Vrste upale prostate: upala prostate se može javiti akutno, kada nastaje naglo, sa simptomima i znacima opšte infekcije uz pojavu smetnji u mokrenju i bolovima u predelu donjeg dela karlice ili hronična sa periodima bez simptoma između infekcija. Rutinskim mikrobiološkim metodama patogen se detektuje u samo u 5-10% slučajeva zbog čega se bolesnici tretiraju empirijski različitim medikamentima i fizikalnim postupcima.

Terapija upale prostate sprovodi se prema simtomima bolesnika, kliničnoj slici, vrsti upale i dijagnostičkim kriterijumima prema proceni lekara. Najčešće se sprovodi antibiotska terapija, terapija protiv bolova, ukoliko postoje suženja mokraćnih puteva uvode se alfa-blokatori i/ili fitoterapija.

Hemoroidna bolest, analne fisure i fistule

U najrasprostanjenije bolesti završnog dela debelog creva, rektuma i anusa, spadaju oboljenja hemoroida, analne fisure i analne fistule.

Hemoroidi predstavljaju normalne krvne sudove koji se nalaze ispod sluzokože završnog dela debelog creva, sastavljeni od arterio-venskih kanala i vezivnog tkiva, koji u fiziološkom stanju služe kao „jastučići“ koji imaju ključnu ulogu u fekalnoj kontinenciji. Usled zapaljenja i/ili oštećenja dolazi do povećanog protoka krvi i posledičnog širenja  lumena hemoroidnih krvnih sudova što izaziva simptome i znake hemoroidne bolesti.

Najčešći smiptomi oboljenja hemoroida su svrab, bol, peckanje, nelagodnost i pritisak u završnom delu debelog creva. Ponekada se javlja i krvarenje u manjem ili većem obimu u zavisnosti od lokalizacije (spoljašnje ili unutrašnje) proširenih krvnih sudova.

Faktori rizika za nastanak hemoroidne bolesti su nasleđe, ishrana, zanimanje, hronična opstipacija, trudnoća, hormonski disbalans.

Lečenje hemoroidne bolesti obuhvata promenu životnih navika, higijensko-dijetetski režim, simptomatsku terapiju i na kraju hiruško lečenje.

Analne fisure predstavljaju uzdužni rascep ili čir koji se pojavljuje u analnom kanalu, najčešće kao posledica prolaska tvrde i/ili obilne stolice. Dominatni simptom je bol dok se povremeno može javiti krvarenje. Promena životnih navika, adekvatan higijensko-dijetetski režim i simptomatska terapija su osnov tretiranja ove bolesti.

Analna  fistula je hronična povreda, u obliku tunela, koja nastaje na području analnog otvora  spontano ili nakon gnojnog procesa.  Fistule se mogu javiti kod obolelih od Kronove bolesti, zbog hroničnog zapaljenja sluzokože. Simptom koji se najčešće javlja je bol a glavna karakteristika fistule je curenje gnoja i hroničnost procesa. Lečenje može biti simptomatsko ili hiruško.