GRAMINN® Forte

GRAMINN® Forte je dodatak ishrani koji sadrži ekstrakte ploda testeraste palme, korena koprive, semena raži, prečišćene ekstrakte polena, cink i selen, koji je namenjen osobama sa benignim uvećanjem prostate, akutnom i hroničnom upalom prostate, hroničnim karličnim bolom i erektilnom disfunkcijom.

Sinergističkim delovanjem aktivnih sastojaka, proizvod GRAMINN® Forte efikasno smanjuje urinarne simptome povezane sa benignim uvećanjem prostate poput otežanog, bolnog, učestalog i urgentnog mokrenja, smanjuje osećaj nepotpunog pražnjenja mokraćne bešike i noćno mokrenje, smanjuje upalu i otok tkiva prostate, sprečava napredovanje bolesti i povoljno deluje na erektilnu funkciju.

U kojim stanjima se preporučuje primena proizvoda GRAMINN® Forte?

Zašto GRAMINN® Forte?

Šta sadrži GRAMINN® Forte?

Aktivni sastojci:
1 kapsula (dnevna doza)
Suvi ekstrakt ploda testeraste palme (Saw palmetto), standardizovan na minimum 45% masnih kiselina
208 mg
Suvi vodeno-etanolni ekstrakt korena koprive (Urtica dioica, 8-10:1)
100 mg
Graminex® G60® Flower Pollen ExtractTM, prašak
60 mg
Graminex® GFXTM 7% Flower Pollen ExtractTM, prašak
3 mg
Suvi vodeno-etanolni ekstrakt semena raži (Secale cereale, 4:1)
60 mg
Cink (cink-glukonat)
5 mg
Selen (natrijum-selenit)
55 μg

Način upotrebe

Odrasli: 1 kapsula dnevno, sa 2 dl vode, nakon obroka.

Napomene: Dodaci ishrani se ne mogu koristiti kao zamena za raznovrsnu ishranu. Važno je pridržavati se uravnotežene i raznovrsne ishrane i zdravog načina života.

Upozorenja: Preporučena dnevna doza se ne sme prekoračiti. Proizvod nije namenjen osobama ispod 18 godina, kao ni osobama preosetljivim na bilo koji sastojak proizvoda. Zbog mogućih interakcija, osobe koje uzimaju lekove, pre upotrebe je potrebno da se konsultuju sa lekarom ili farmaceutom.

Pakovanje: 30 kapsula.

Šta predstavlja benigna hiperplazija prostate?

Benigna hiperplazija prostate (BHP) je funkcionalni poremećaj urogenitalnog sistema koji se najčešće javlja kod muške populacije starije od 45 godina i predstavlja dobroćudno uvećanje žlezdanog tkiva prostate.

Koliko je česta benigna hiperplazija prostate?

Stručnjaci procenjuju da BHP pogađa 5-6% muškaraca od 40. do 64. godine života i 29-33% osoba od 65 i više godina. BHP je najčešća patologija kod muškaraca starijih od 50 godina i retko se javlja pre četrdesete godine života.

Koje su komplikacije benigne hiperplazije prostate?

Uvećano žlezdano tkivo prostate može izazvati simptome koji su povezani sa pražnjenjem bešike. Vremenom kako prostata raste, pritiska mokraćnu cev, mišići mokraćne bešike se snažnije kontrahuju da bi potisnuli urin kroz suženi mokraćni kanal, što uzrokuje simptome koji su povezani sa mokrenjem. Tokom kasnije faze, mišići bešike slabe zbog čega se mokraćna bešika ne može isprazniti u potpunosti i nastaje zadržavanje urina u bešici.

Takođe, mogu se javiti i komplikacije poput krvi u mokraći (hematurija), infekcije mokraćnog sistema, bolesti bubrega, kamen u bešici i dr.

Koji su simptomi benigne hiperplazije prostate?

U sklopu benigne hiperplazije prostate javljaju se simptomi koji su povezani sa otežanim mokrenjem. Najčešći simptomi su nemogućnost potpunog pražnjenja bešike, slab ili isprekidan mlaz prilikom mokrenja, pojava noćnog mokrenja ili hitnosti za mokrenjem, često mokrenje ili pojava bola.

Šta uzrokuje benignu hiperplaziju prostate?

Pretpostavka je da faktori koji su povezani sa starenjem mogu izazvati benigno uvećanje prostate upravo iz razloga što je ova bolest češća kod starijih pacijenata. Najzastupljenija teorija nastanka bolesti obuhvata promene u nivoima polnih hormona koji mogu biti odgovorni za nastanak BHP.

Kako zdravstveni radnici dijagnostikuju benignu hiperplaziju prostate?

Zdravstveni radnik postavlja dijagnozu benigne hiperplazije prostate na osnovu lične i porodične istorije bolesti, fizikalnog pregleda, medicinskih testova i dijagnostičkih procedura.

Kako zdravstveni radnici leče benignu hiperplaziju prostate?

BHP se može lečiti pažljivim praćenjem (aktivni nadzor), lekovima ili operacijom. Zdravstveni radnik će razmotriti koliko su ozbiljni simptomi i kako oni utiču na kvalitet života pre predstavljanja terapijskih opcija pacijentu.

Najčešća farmakološka terapija podrazumeva primenu alfa-blokatora (opuštaju mišiće bešike i prostate i olakšavaju mokrenje), primenu inhibitora 5-alfa reduktaze (pomažu u zaustavljanju rasta ili smanjenju prostate, poboljšavajući protok mokraće) i inhibitori fosfodiesteraze-5, koji opuštaju mišiće oko bešike i prostate i mogu da ublaže simptome BHP. Pojedini lekovi mogu da prouzrokuju ozbiljne neželjene efekte, zbog čega je vrlo važno prijaviti ih zdravstvenom radniku.

U terapiji se mogu koristiti i biljni lekovi i biljni suplementi koji dokazano olakšavaju urinarne simptome povezane sa benignim uvećanjem prostate.

Može li da se spreči benigna hiperplazija prostate?

Istraživači i naučnici još uvek nisu pronašli način da spreče BHP, ali fizička aktivnost može pomoći u smanjenju rizika. Ukoliko postoje faktori rizika za BHP, preporučuje se razgovor sa zdravstvenim radnicima o svim simptomima donjeg urinarnog trakta i periodicitetu budućih pregleda. Rani tretman može pomoći u smanjenju efekata BHP na kvalitet života.

Kako ishrana i dijeta utiču na benignu hiperplaziju prostate?

Nije dokazano da dijeta ili ishrana izazivaju ili sprečavaju BPH. Međutim, promene u ishrani i navikama (ograničenje konzumacije tečnosti, izbegavanje kofeina i alkohola), mogu pomoći u lečenju ili smanjenju pojedinih simptoma.

Reference:

    1. Langan RC. Benign prostatic hyperplasia. Primary Care. 2019;46(2):223232.
    2. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Benign Prostatic Hyperplasia and Associated Lower Urinary Tract Symptoms. In: 2024 Urologic Diseases in America: Annual Data Report. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, National Institutes of Health; 2024. Updated April 26, 2024. Accessed June 4, 2024
    3. McConnell JD, Roehrborn CG, Bautista OM, et al. The long-term effect of doxazosin, finasteride, and combination therapy on the clinical progression of benign prostatic hyperplasia. The New England Journal of Medicine. 2003;349(25):2387–2398.